CA Home
|
A.net/CA
|
DyeStatCAL.com
Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
California CIF NS Division 1 Championships - Northern Section
May 20th 2016 Redding, California, United States
Report
Block
3 Followers
Home
Photos
Blog
News
Attendees
Videos
Records
Info/Results
News
Write News
RSS Feed
Folders
2010 - (1 articles)
2012 - (1 articles)
2013 - (1 articles)
2014 - (2 articles)
2016 - (1 articles)
Featured
0
Misc News
1
All
1
2016 Results - California CIF NS Division 1 Championships - Northern Section
May 17th 2016, 6:43pm
Search
2016 Results - California CIF NS Division 1 Championships - Northern Section
Published by
DyeStatCAL.com
May 17th 2016, 6:43pm
Comments
Varsity - Mens
1.
Shasta
113
2.
Pleasant Valley
110
3.
Chico
62
4.
Enterprise
58
5.
Paradise
53
6.
Foothill (Palo Cedro)
48
7.
Red Bluff
41
Junior Varsity - Mens
1.
Chico
111
2.
Foothill (Palo Cedro)
86
3.
Shasta
68
4.
Enterprise
55
5.
Pleasant Valley
51
6.
Paradise
28
7.
Red Bluff
15
Varsity - Womens
1.
Pleasant Valley
112
2.
Shasta
93
3.
Chico
82
4.
Foothill (Palo Cedro)
75
5.
Enterprise
72
6.
Red Bluff
37
7.
Paradise
22
Junior Varsity - Womens
1.
Chico
143.5
2.
Pleasant Valley
81
3.
Paradise
76
4.
Foothill (Palo Cedro)
75
5.
Enterprise
40
6.
Shasta
24.5
7.
Red Bluff
11
Mens Results
100 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
11
Noah Thatcher
11.73a
Pleasant Valley
2.
10
Seth Park
11.76a
Shasta
3.
11
Austin Garber
11.78a
Paradise
4.
10
Conner Mckenzie
11.93a
Red Bluff
5.
11
Mason Jensen
12.01a
Paradise
6.
10
Vincent Smith
12.03a
Shasta
7.
12
Zach Orchard
12.15a
Foothill (Palo Cedro)
8.
12
Ben Warren
12.31a
Paradise
100 Meters
Junior Varsity
- Finals
x
1.
10
Christian Valles
12.25a
Chico
2.
10
Spencer Ramirez
12.29a
Shasta
3.
10
Nicholaus Dani
12.52a
Pleasant Valley
4.
9
Jayden Gordon
12.84a
Foothill (Palo Cedro)
5.
10
Ro-Shaune Hall-Woodson
12.95a
Chico
6.
9
Jaxon Tuggle
13.00a
Shasta
7.
10
JayDee Lee
13.02a
Enterprise
8.
10
Parker Martin
13.05a
Foothill (Palo Cedro)
200 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
11
Donovan Jackson
23.34a
Pleasant Valley
2.
11
Noah Thatcher
23.57a
Pleasant Valley
3.
10
Seth Park
23.66a
Shasta
4.
9
Leslie Cummings
24.02a
Enterprise
5.
11
Riley Potthast
24.11a
Paradise
6.
10
Vincent Smith
24.38a
Shasta
7.
11
Austin Garber
24.59a
Paradise
8.
12
Nicolas Delamaide
25.03a
Enterprise
200 Meters
Junior Varsity
- Finals
x
1.
10
Nicholaus Dani
24.62a
Pleasant Valley
2.
9
Jayden Gordon
25.22a
Foothill (Palo Cedro)
3.
9
Jaxon Tuggle
25.39a
Shasta
4.
10
Ro-Shaune Hall-Woodson
26.16a
Chico
5.
9
Laban Thatcher
26.41a
Pleasant Valley
6.
9
Antonio Hernandez
26.47a
Chico
7.
9
Steven Vilaysack
27.22a
Enterprise
10
Parker Martin
SCR
Foothill (Palo Cedro)
400 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
11
Donovan Jackson
51.39a
Pleasant Valley
2.
9
Jared Mackay
51.59a
Paradise
3.
12
Griffin Teague
51.79a
Chico
4.
12
Charlie Puente
56.19a
Chico
12
Karl Wyhlidko
SCR
Foothill (Palo Cedro)
10
Marshal Brose
SCR
Red Bluff
12
Nathaniel Williams
SCR
Shasta
400 Meters
Junior Varsity
- Finals
x
1.
10
Alexander Luna
54.65a
Foothill (Palo Cedro)
2.
10
Tyler Davis
55.07a
Enterprise
3.
10
Alex Gordon
57.32a
Pleasant Valley
4.
10
Bradley Murray
57.57a
Foothill (Palo Cedro)
5.
9
Isaiah Putnam
57.82a
Foothill (Palo Cedro)
6.
9
Harjot Singh
59.12a
Pleasant Valley
7.
9
Antonio Hernandez
59.17a
Chico
8.
9
Gavin Cockrell
59.47a
Chico
800 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
10
Thurman Knowles
2:04.37a
Foothill (Palo Cedro)
2.
11
Jacob Hoe
2:04.90a
Pleasant Valley
3.
12
Rory Sprague
2:05.04a
Chico
4.
10
Kellen Pierce
2:05.89a
Chico
5.
12
Samuel Grafe
2:09.01a
Shasta
6.
9
Kyle Johnson
2:09.12a
Pleasant Valley
7.
11
Conner Armstrong
2:12.49a
Foothill (Palo Cedro)
12
Mason Becerril
SCR
Paradise
800 Meters
Junior Varsity
- Finals
x
1.
9
Gabe Price
2:06.54a
Paradise
2.
9
Riley Farrell
2:08.41a
Chico
3.
9
Rory Monninger
2:08.77a
Chico
4.
9
Bretten Farrell
2:10.51a
Chico
5.
10
Tyler Davis
2:11.46a
Enterprise
6.
9
Victor Campanero
2:13.36a
Chico
7.
10
Robert Moore
2:17.35a
Enterprise
8.
10
Alex Gordon
2:17.63a
Pleasant Valley
1600 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
10
Thurman Knowles
4:32.34a
Foothill (Palo Cedro)
2.
11
Andrew Skoy
4:32.54a
Shasta
3.
12
Samuel Grafe
4:37.11a
Shasta
4.
9
Kyle Johnson
4:37.41a
Pleasant Valley
5.
-
Donovan Freer
4:43.15a
Pleasant Valley
12
Shayne Morrissey
SCR
Pleasant Valley
11
Jack Emanuel
SCR
Chico
10
Ty Thompson
SCR
Chico
1600 Meters
Junior Varsity
- Finals
x
1.
9
Gabe Price
4:47.76a
Paradise
2.
9
Rory Monninger
4:49.74a
Chico
3.
9
Charlie Giannini
4:50.36a
Chico
4.
9
Jacob Garrett
4:52.36a
Enterprise
5.
10
Jordan Zane
5:00.99a
Shasta
6.
9
Brody Guinon
5:12.63a
Paradise
7.
10
Avery Grady
5:15.83a
Enterprise
10
Mitchell Gaskey
SCR
Shasta
3200 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
11
Andrew Skoy
9:47.88a
Shasta
2.
11
Jack Emanuel
9:57.11a
Chico
3.
12
Shayne Morrissey
10:23.13a
Pleasant Valley
4.
-
Donovan Freer
10:25.82a
Pleasant Valley
5.
11
Scott Kampfen
10:32.69a
Pleasant Valley
6.
12
Brent Hunter
10:35.78a
Shasta
7.
11
Noah Bland
10:39.98a
Shasta
8.
12
Noah Iliff
10:55.02a
Paradise
3200 Meters
Junior Varsity
- Finals
x
1.
9
Charlie Giannini
10:30.59a
Chico
2.
9
Victor Campanero
10:34.36a
Chico
3.
9
Mathew Boutelle
10:37.13a
Paradise
4.
10
Jordan Zane
10:44.87a
Shasta
5.
10
Avery Grady
10:44.89a
Enterprise
6.
9
Kaleb Traficante
11:14.58a
Chico
7.
9
Jeremy Olenyn
11:42.06a
Pleasant Valley
10
Mitchell Gaskey
SCR
Shasta
110m Hurdles
- 36"
Junior Varsity
- Finals
x
1.
9
Noah Trento
16.71a
Chico
2.
10
Eli Martin
17.57a
Pleasant Valley
3.
9
Lucas Wright
17.73a
Enterprise
4.
9
Dylan Northrup
18.62a
Foothill (Palo Cedro)
5.
9
Stefan Ayars
19.38a
Chico
6.
-
Michael Burchett
19.50a
Chico
7.
9
Dalton Orchard
19.57a
Foothill (Palo Cedro)
8.
10
Matthew Braden
20.52a
Foothill (Palo Cedro)
110m Hurdles
- 39"
Varsity
- Finals
x
1.
12
Keaton Voorhees
15.86a
Enterprise
2.
10
Brock Fischer
16.63a
Enterprise
3.
12
Robert Baumgartner
16.66a
Red Bluff
4.
12
Griffin Teague
16.71a
Chico
5.
12
Tristan Barnard
16.90a
Paradise
6.
12
Angelo Trevino
17.20a
Red Bluff
7.
-
Oscar Carrillo
18.13a
Chico
12
Ryan Martin
SCR
Pleasant Valley
300m Hurdles
- 33"
Junior Varsity
- Finals
x
1.
10
Trevor Trento
44.57a
Chico
2.
9
Noah Trento
45.96a
Chico
3.
10
Jacob Schrader
46.88a
Shasta
4.
10
Matthew Braden
47.06a
Foothill (Palo Cedro)
5.
9
Dylan Northrup
47.59a
Foothill (Palo Cedro)
6.
9
Lane Traylor
48.91a
Red Bluff
9
Stefan Ayars
SCR
Chico
9
Kaleb Traficante
SCR
Chico
300m Hurdles
- 36"
Varsity
- Finals
x
1.
12
Griffin Teague
40.30a
Chico
2.
9
Leslie Cummings
40.71a
Enterprise
3.
12
Robert Baumgartner
42.41a
Red Bluff
4.
12
Tristan Barnard
43.40a
Paradise
5.
12
Keaton Voorhees
44.15a
Enterprise
6.
11
Jamarquez Abrams
45.82a
Pleasant Valley
7.
10
Brock Fischer
46.17a
Enterprise
8.
12
Angelo Trevino
46.47a
Red Bluff
4x100 Relay
Varsity
- Finals
x
1.
Relay Team
45.18a
Pleasant Valley
2.
Relay Team
45.21a
Shasta
3.
Relay Team
46.05a
Enterprise
Relay Team
SCR
Red Bluff
Relay Team
DQ
Foothill (Palo Cedro)
4x100 Relay
Junior Varsity
- Finals
x
1.
Relay Team
47.97a
Chico
2.
Relay Team
48.24a
Pleasant Valley
Relay Team
DQ
Shasta
Relay Team
DQ
Foothill (Palo Cedro)
4x400 Relay
Varsity
- Finals
x
1.
Relay Team
3:25.64a
Paradise
2.
Relay Team
3:33.20a
Chico
3.
Relay Team
3:37.05a
Pleasant Valley
4.
Relay Team
3:39.97a
Foothill (Palo Cedro)
5.
Relay Team
3:40.70a
Red Bluff
6.
Relay Team
3:42.69a
Shasta
4x400 Relay
Junior Varsity
- Finals
x
1.
Relay Team
3:47.65a
Foothill (Palo Cedro)
2.
Relay Team
3:50.59a
Enterprise
3.
Relay Team
3:50.65a
Pleasant Valley
Shot Put
- 10lb
Junior Varsity
- Finals
x
1.
10
Jim Mogen
41-09.25
Shasta
2.
10
Juaqin Torress
40-06.25
Shasta
3.
9
Nicholas Meyer
39-00.00
Enterprise
4.
10
Jack Gillaspie
38-02.00
Pleasant Valley
5.
9
Mark Sulzer
37-09.00
Red Bluff
6.
9
William Swartz
34-09.50
Red Bluff
7.
10
Evan Neuser
33-03.50
Foothill (Palo Cedro)
8.
9
Chris Flagg
32-07.50
Foothill (Palo Cedro)
Shot Put
- 12lb
Varsity
- Finals
x
1.
12
Jacob Samuelson
48-11.75
Red Bluff
2.
10
Kari Kutch
45-09.75
Shasta
3.
11
Brenden Coffey
43-04.75
Paradise
4.
12
Xavier Molina
40-04.75
Paradise
5.
12
Austin Barron
38-10.50
Chico
6.
11
Casey Norrington
37-03.00
Enterprise
7.
12
Jacob Angstadt
36-11.00
Foothill (Palo Cedro)
8.
-
Nate Guanzon
36-09.75
Chico
Discus
- 1.6kg
Varsity
- Finals
x
1.
12
Austin Barron
139-04
Chico
2.
10
Kari Kutch
134-09
Shasta
3.
12
Jacob Samuelson
133-01
Red Bluff
4.
11
Casey Norrington
124-04
Enterprise
5.
12
Jacob Angstadt
105-00
Foothill (Palo Cedro)
6.
12
Xavier Molina
104-05
Paradise
7.
-
Gerardo Montes
101-05
Chico
8.
11
Gabe Desalenge
86-02
Chico
Discus
- 1.6kg
Junior Varsity
- Finals
x
1.
10
Juaqin Torress
107-11
Shasta
2.
9
Andrew Miller
103-02
Red Bluff
3.
10
Jim Mogen
95-10
Shasta
4.
9
William Swartz
92-05
Red Bluff
5.
9
Winston Capucion
91-04
Chico
6.
10
Eriberto Hernandez
91-01
Chico
7.
9
Brandon Porter
90-00
Enterprise
8.
10
Jack Gillaspie
83-09
Pleasant Valley
High Jump
Varsity
- Finals
x
1.
11
Sethan Miller
6-04.00
Pleasant Valley
2.
11
Jacob Warren
6-00.00
Paradise
3.
11
Ryan Keables
6-00.00
Pleasant Valley
4.
12
Grant Gassiot
5-08.00
Pleasant Valley
4.
10
Brock Fischer
5-08.00
Enterprise
6.
11
Matthew Jenkins
5-06.00
Pleasant Valley
7.
12
Blaine Harris
5-04.00
Foothill (Palo Cedro)
High Jump
Junior Varsity
- Finals
x
1.
10
Blake Baten
5-08.00
Chico
2.
9
Lucas Wright
5-06.00
Enterprise
3.
9
Garrett Cook
5-04.00
Foothill (Palo Cedro)
4.
9
Isaiah Putnam
5-02.00
Foothill (Palo Cedro)
5.
10
Bradley Murray
5-02.00
Foothill (Palo Cedro)
6.
10
Tanner Claude
5-02.00
Paradise
7.
-
Ethan Snow
5-02.00
Enterprise
8.
9
Zander Bradley
5-00.00
Shasta
10
David Reiber
NH
Enterprise
10
Riley Addison
DNS
Paradise
Pole Vault
Varsity
- Finals
x
1.
11
Max Richmond
13-00.00
Shasta
2.
12
Brandon McCann
12-06.00
Foothill (Palo Cedro)
3.
11
Erik Valdez
12-00.00
Shasta
4.
11
Mason Wright
11-06.00
Shasta
5.
11
Seth Jones
11-06.00
Shasta
6.
12
Joe Williams
11-06.00
Foothill (Palo Cedro)
12
Colton Boontjer
NH
Foothill (Palo Cedro)
11
Jason Lee
SCR
Foothill (Palo Cedro)
Pole Vault
Junior Varsity
- Finals
x
1.
10
Cole Millward
10-06.00
Foothill (Palo Cedro)
2.
10
Ian Shaughnessy
10-06.00
Enterprise
3.
10
Seth Rehman
9-06.00
Shasta
4.
10
John Meidus
9-06.00
Shasta
10
Alexander Luna
NH
Foothill (Palo Cedro)
10
Arshaad Hakmiller
SCR
Foothill (Palo Cedro)
Long Jump
Varsity
- Finals
x
1.
11
Wilson Presleigh
20-03.00
Shasta
2.
11
Ryan Keables
20-01.50
Pleasant Valley
3.
10
Conner Mckenzie
19-09.75
Red Bluff
4.
11
David White
19-04.75
Enterprise
5.
11
Gideon Magrini
18-02.00
Shasta
6.
11
Creed Stedman
17-11.50
Foothill (Palo Cedro)
7.
11
Jamarquez Abrams
17-00.00
Pleasant Valley
8.
12
Nicolas Delamaide
16-11.00
Enterprise
Long Jump
Junior Varsity
- Finals
x
1.
10
Ryan Puckett
17-08.75
Shasta
2.
9
Dylan Northrup
17-05.75
Foothill (Palo Cedro)
3.
-
Ethan Snow
16-05.50
Enterprise
4.
9
Caleb Rowe
16-05.00
Foothill (Palo Cedro)
5.
10
Spencer Ramirez
16-01.50
Shasta
6.
9
Isaac Zaleshy
15-09.00
Shasta
7.
10
Tyler Davis
15-02.75
Enterprise
Triple Jump
Varsity
- Finals
x
1.
11
Wilson Presleigh
43-09.25
Shasta
2.
11
David White
40-10.00
Enterprise
3.
11
Creed Stedman
39-07.00
Foothill (Palo Cedro)
4.
12
Blaine Harris
38-07.50
Foothill (Palo Cedro)
5.
12
Jason Smith
37-06.00
Foothill (Palo Cedro)
6.
12
Dalton Hunter
36-09.00
Shasta
7.
11
Gideon Magrini
36-04.00
Shasta
8.
11
Matthew Jenkins
36-01.00
Pleasant Valley
Triple Jump
Junior Varsity
- Finals
x
1.
9
Dylan Northrup
37-04.50
Foothill (Palo Cedro)
2.
9
Caleb Rowe
37-00.00
Foothill (Palo Cedro)
3.
10
Blake Baten
36-00.00
Chico
4.
10
David Reiber
34-09.50
Enterprise
5.
9
Isaiah Putnam
32-07.00
Foothill (Palo Cedro)
6.
9
Lucas Wright
32-05.50
Enterprise
7.
9
Logan Huber
29-10.50
Enterprise
Womens Results
100 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
11
Courtney Kermen
13.32a
Pleasant Valley
2.
12
Jessica Toombs
13.45a
Shasta
3.
11
Emily McLaughlin
13.47a
Pleasant Valley
4.
11
Alexandra Pierson
13.65a
Enterprise
5.
9
Jennifer Rhyne
13.69a
Foothill (Palo Cedro)
6.
9
Taylor McKerras
13.70a
Red Bluff
7.
9
Bailey-Takaia James
13.77a
Enterprise
11
Mariah Wittmer
SCR
Foothill (Palo Cedro)
100 Meters
Junior Varsity
- Finals
x
1.
9
Hailey Ruscigno
14.22a
Shasta
2.
9
Ashley Lanzi
14.47a
Foothill (Palo Cedro)
3.
9
Kate Minderhoud
14.62a
Paradise
4.
10
Jalene Alvies
14.78a
Paradise
5.
9
Marissa Armstrong
14.92a
Chico
6.
10
Grace Googins
14.93a
Shasta
7.
9
Maeve Lawson
15.07a
Chico
9
Cana Bosschart
SCR
Chico
200 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
11
Courtney Kermen
27.23a
Pleasant Valley
2.
11
Emily McLaughlin
27.79a
Pleasant Valley
3.
12
Jessica Toombs
28.19a
Shasta
4.
9
Taylor McKerras
28.29a
Red Bluff
5.
11
Alexandra Pierson
28.41a
Enterprise
6.
9
Megan Thompson
28.69a
Red Bluff
7.
11
Jayla Singleton
28.74a
Pleasant Valley
8.
12
Leah Settles
28.76a
Paradise
200 Meters
Junior Varsity
- Finals
x
1.
9
Kate Minderhoud
29.14a
Paradise
2.
10
Jalene Alvies
29.81a
Paradise
3.
-
Georgia Akers
30.41a
Chico
4.
9
Madelynn Kim
30.56a
Pleasant Valley
5.
10
Alize Belardo
30.94a
Pleasant Valley
9
Lauren Akers
SCR
Chico
9
Beyonce James
SCR
Enterprise
9
Cana Bosschart
SCR
Chico
400 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
11
Courtney Kermen
1:00.76a
Pleasant Valley
2.
12
Molly Ross
1:02.38a
Shasta
3.
12
Leah Settles
1:03.46a
Paradise
4.
9
Sabrina Sutter
1:04.65a
Shasta
5.
9
Caroline Forseth
1:04.86a
Enterprise
6.
12
Chantelle Borges
1:06.48a
Enterprise
12
Ginger Shaffer
SCR
Red Bluff
12
Belle Moran
SCR
Foothill (Palo Cedro)
400 Meters
Junior Varsity
- Finals
x
1.
9
Erin Milliken
1:07.34a
Pleasant Valley
2.
-
Georgia Akers
1:07.72a
Chico
3.
9
Coral Silver
1:08.47a
Chico
4.
10
Tia Nevarez
1:08.99a
Pleasant Valley
5.
9
Cailin Dockendorf
1:09.59a
Chico
6.
9
Ava Schnurr
1:13.11a
Paradise
7.
9
Julia Silvera
1:17.42a
Red Bluff
9
Faith Yuan
SCR
Foothill (Palo Cedro)
800 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
12
Belle Moran
2:24.23a
Foothill (Palo Cedro)
2.
9
Bianca Acheson
2:28.95a
Pleasant Valley
3.
9
Caroline Forseth
2:29.45a
Enterprise
4.
11
Amber Pickering
2:34.79a
Pleasant Valley
5.
11
Serena Riddle
2:37.06a
Paradise
6.
9
Sabrina Sutter
2:41.36a
Shasta
7.
12
Zoe Humphrey
2:44.32a
Enterprise
8.
10
Madison Dodds
2:48.77a
Shasta
800 Meters
Junior Varsity
- Finals
x
1.
9
Abigail Edwards
2:47.90a
Chico
2.
9
Erin Milliken
2:49.45a
Pleasant Valley
3.
10
Stefanie Valdez
2:49.63a
Chico
4.
9
Coral Silver
2:50.03a
Chico
5.
10
Tia Nevarez
2:54.96a
Pleasant Valley
6.
9
Julia Silvera
2:56.22a
Red Bluff
7.
10
Elizabeth Mercado
3:00.41a
Pleasant Valley
9
Mason Baseley
SCR
Foothill (Palo Cedro)
1600 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
12
Belle Moran
5:17.80a
Foothill (Palo Cedro)
2.
12
Celeste Wilson
5:22.22a
Chico
3.
11
Naomi Renfroe
5:32.62a
Red Bluff
4.
12
Talia Swangler
5:34.57a
Paradise
5.
11
Miranda Avalos
5:37.14a
Shasta
6.
9
Hailey Askew
5:56.72a
Pleasant Valley
7.
11
Jessalyn Ayars
6:09.02a
Chico
11
Natalie Ulloa
SCR
Enterprise
1600 Meters
Junior Varsity
- Finals
x
1.
9
Abigail Edwards
6:00.24a
Chico
2.
9
Mason Baseley
6:01.40a
Foothill (Palo Cedro)
3.
9
Morgan Baseley
6:15.82a
Foothill (Palo Cedro)
4.
9
Jenna Asnault
6:19.26a
Chico
5.
10
Georgia Kunau
6:24.39a
Red Bluff
6.
10
Elizabeth Mercado
6:27.53a
Pleasant Valley
7.
10
Natalie Harris
6:37.81a
Chico
8.
9
Erin Milliken
6:46.82a
Pleasant Valley
3200 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
12
Celeste Wilson
11:45.29a
Chico
2.
11
Naomi Renfroe
11:52.50a
Red Bluff
3.
12
Talia Swangler
11:54.98a
Paradise
4.
11
Jessalyn Ayars
11:55.57a
Chico
5.
11
Miranda Avalos
12:16.99a
Shasta
6.
12
Carolyn Bringolf
12:57.63a
Pleasant Valley
7.
11
Daria Drake
13:03.20a
Shasta
8.
11
Natalie Ulloa
13:36.62a
Enterprise
3200 Meters
Junior Varsity
- Finals
x
1.
9
Mason Baseley
13:36.38a
Foothill (Palo Cedro)
2.
9
Morgan Baseley
13:47.04a
Foothill (Palo Cedro)
3.
9
Jenna Asnault
14:32.94a
Chico
4.
10
Natalie Harris
14:53.09a
Chico
10
Georgia Kunau
SCR
Red Bluff
9
Ali Drake
SCR
Shasta
10
Meah Bush
SCR
Shasta
100m Hurdles
- 30"
Junior Varsity
- Finals
x
1.
10
Abria Parrott
17.02a
Paradise
2.
9
Marissa Armstrong
17.57a
Chico
3.
9
Jayden Matthews
17.99a
Enterprise
4.
9
Gillian Ertle
18.86a
Chico
5.
9
Devon Spina
18.89a
Chico
6.
10
Sienna Sordillo
18.92a
Pleasant Valley
7.
9
Alexis Zeigler
19.67a
Enterprise
8.
9
Marin Robinson
19.99a
Pleasant Valley
100m Hurdles
- 33"
Varsity
- Finals
x
1.
12
Molly Ross
15.96a
Shasta
2.
12
Gabriella Mace
17.11a
Chico
3.
10
Alyssa Burke
17.28a
Enterprise
4.
11
Megan Boone
17.96a
Red Bluff
5.
11
Alexandra Pierson
18.06a
Enterprise
6.
11
Nicole Jackson
18.48a
Enterprise
7.
11
Jacey Cornell
19.40a
Chico
9
Jennifer Rhyne
SCR
Foothill (Palo Cedro)
300m Hurdles
- 30"
Varsity
- Finals
x
1.
12
Molly Ross
46.11a
Shasta
2.
12
Gabriella Mace
46.16a
Chico
3.
11
Megan Boone
49.06a
Red Bluff
4.
9
Alexa Hitchko
50.40a
Pleasant Valley
5.
11
Zoey Pitts
51.40a
Enterprise
6.
9
Kira Porzio
51.41a
Foothill (Palo Cedro)
7.
11
Jalen Parrott
51.86a
Paradise
8.
11
Jennifer Silvera
52.15a
Red Bluff
300m Hurdles
- 30"
Junior Varsity
- Finals
x
1.
10
Abria Parrott
52.07a
Paradise
2.
9
Lilly Kellerman
52.60a
Chico
3.
9
Jayden Matthews
53.65a
Enterprise
4.
9
Devon Spina
55.02a
Chico
5.
10
Sienna Sordillo
55.05a
Pleasant Valley
6.
9
Ava Schnurr
56.20a
Paradise
7.
9
Marissa Metzger
56.27a
Paradise
8.
9
Emily Thompson
56.45a
Foothill (Palo Cedro)
4x100 Relay
Varsity
- Finals
x
1.
Relay Team
52.26a
Pleasant Valley
2.
Relay Team
52.73a
Chico
3.
Relay Team
53.66a
Red Bluff
4.
Relay Team
53.71a
Enterprise
Relay Team
SCR
Paradise
Relay Team
DQ
Foothill (Palo Cedro)
Relay Team
DQ
Shasta
4x100 Relay
Junior Varsity
- Finals
x
1.
Relay Team
55.93a
Foothill (Palo Cedro)
2.
Relay Team
56.33a
Chico
3.
Relay Team
56.82a
Pleasant Valley
4.
Relay Team
57.30a
Paradise
Relay Team
DQ
Shasta
4x400 Relay
Varsity
- Finals
x
1.
Relay Team
4:19.77a
Foothill (Palo Cedro)
2.
Relay Team
4:24.16a
Chico
3.
Relay Team
4:24.26a
Pleasant Valley
4.
Relay Team
4:24.74a
Paradise
5.
Relay Team
4:26.74a
Shasta
6.
Relay Team
4:33.25a
Enterprise
7.
Relay Team
4:45.93a
Red Bluff
4x400 Relay
Junior Varsity
- Finals
x
1.
Relay Team
4:40.45a
Chico
2.
Relay Team
4:48.96a
Paradise
3.
Relay Team
5:00.17a
Foothill (Palo Cedro)
Shot Put
- 4kg
Varsity
- Finals
x
1.
12
Claire Walton
35-00.50
Shasta
2.
11
Michelle Flint
33-02.75
Pleasant Valley
3.
12
Sonia Damian
33-02.00
Chico
4.
12
Serena Parker
32-08.50
Enterprise
5.
12
Olivia Najera
30-00.50
Pleasant Valley
6.
12
Emma Doll
29-02.75
Foothill (Palo Cedro)
7.
12
Nicole Castro
28-09.00
Enterprise
8.
11
Samantha Murray
27-06.50
Paradise
9.
11
Danielle Lightfoot
26-09.00
Red Bluff
Shot Put
- 4kg
Junior Varsity
- Finals
x
1.
10
Mikaela Santos-Tomasin
30-02.50
Enterprise
2.
9
Valerie Barragan
29-02.00
Red Bluff
3.
9
Lucy Thomason
29-01.75
Foothill (Palo Cedro)
4.
9
Kathryn Evans
27-03.75
Pleasant Valley
5.
10
Kaitlyn Jarrett
27-00.50
Foothill (Palo Cedro)
6.
10
Brooklynn Potter
26-10.00
Pleasant Valley
7.
9
Jayden Matthews
26-02.75
Enterprise
8.
9
Gabriella Guitierrez
24-02.25
Red Bluff
Discus
- 1kg
Varsity
- Finals
x
1.
12
Claire Walton
108-02
Shasta
2.
12
Sonia Damian
107-02
Chico
3.
12
Serena Parker
100-10
Enterprise
4.
11
Michelle Flint
100-03
Pleasant Valley
5.
12
Olivia Najera
96-00
Pleasant Valley
6.
11
Danielle Lightfoot
92-05
Red Bluff
7.
11
Anissa Cannaday
87-03
Red Bluff
8.
11
Alyson Zuidema
82-00
Enterprise
Discus
- 1kg
Junior Varsity
- Finals
x
1.
10
Brooklynn Potter
82-03
Pleasant Valley
2.
10
Mikaela Santos-Tomasin
81-03
Enterprise
3.
9
Lucy Thomason
74-04
Foothill (Palo Cedro)
4.
9
Alexis Zeigler
74-03
Enterprise
5.
9
Kathryn Evans
73-07
Pleasant Valley
6.
10
Ellie Somers
71-04
Foothill (Palo Cedro)
7.
10
Kaitlyn Jarrett
61-11
Foothill (Palo Cedro)
9
Emily Bellmo
SCR
Shasta
High Jump
Varsity
- Finals
x
1.
12
Lily Justine
5-02.00
Pleasant Valley
2.
9
Jennifer Rhyne
5-02.00
Foothill (Palo Cedro)
3.
10
Alyssa Burke
5-00.00
Enterprise
4.
12
Cassie Young
4-10.00
Foothill (Palo Cedro)
5.
9
Kira Porzio
4-10.00
Foothill (Palo Cedro)
6.
11
Zoey Pitts
4-08.00
Enterprise
7.
-
Camryn Pecor
4-04.00
Enterprise
9
Bianca Acheson
SCR
Pleasant Valley
High Jump
Junior Varsity
- Finals
x
1.
9
Rachel Warren
4-08.00
Paradise
2.
10
Grace Woods
4-06.00
Shasta
3.
10
Molly Lane
4-02.00
Chico
4.
10
Jalene Alvies
4-00.00
Paradise
5.
10
Gabby Powell
3-10.00
Shasta
5.
9
Gillian Ertle
3-10.00
Chico
9
Emily Thompson
SCR
Foothill (Palo Cedro)
9
Kira Armstrong
NH
Foothill (Palo Cedro)
9
Hannah Bond
DNS
Chico
Pole Vault
Varsity
- Finals
x
1.
9
Matteya Ruiz
9-06.00
Foothill (Palo Cedro)
2.
12
Cassie Young
9-00.00
Foothill (Palo Cedro)
3.
12
Noelani Del Rosario
9-00.00
Shasta
4.
11
Solee Meidus
9-00.00
Shasta
5.
9
Gabrielle Johnson
8-06.00
Shasta
6.
11
Audrey Murray
7-06.00
Foothill (Palo Cedro)
Pole Vault
Junior Varsity
- Finals
x
1.
9
Valeria Martinez
8-00.00
Shasta
2.
10
Anagha Chandramouli
7-00.00
Shasta
2.
10
Hope Noble
7-00.00
Foothill (Palo Cedro)
4.
9
Teya Shahbon
7-00.00
Foothill (Palo Cedro)
5.
-
Rheanna Hurst
7-00.00
Shasta
6.
10
Ruby Murr
6-00.00
Foothill (Palo Cedro)
Long Jump
Varsity
- Finals
x
1.
12
Ariana Gonzales
16-00.25
Chico
2.
12
Lily Justine
15-10.50
Pleasant Valley
3.
12
Jessica Toombs
14-11.50
Shasta
4.
10
Alyssa Burke
14-11.00
Enterprise
5.
12
Chantelle Borges
14-06.75
Enterprise
6.
12
Cassie Young
14-06.50
Foothill (Palo Cedro)
7.
9
Kira Porzio
13-03.25
Foothill (Palo Cedro)
12
Emily Erlendson
SCR
Pleasant Valley
Long Jump
Junior Varsity
- Finals
x
1.
10
Mazie St. Cin
14-02.25
Chico
2.
10
Madi Stuart
14-00.50
Chico
3.
9
Ashley Friend
13-05.50
Pleasant Valley
4.
9
Ashley Lanzi
13-05.00
Foothill (Palo Cedro)
5.
9
Alexis Zeigler
13-02.25
Enterprise
6.
10
Grace Woods
12-06.25
Shasta
7.
9
Olivia Silvera
10-05.00
Red Bluff
9
Valeria Martinez
SCR
Shasta
Triple Jump
Varsity
- Finals
x
1.
10
Alyssa Burke
34-10.00
Enterprise
2.
12
Chantelle Borges
34-04.50
Enterprise
3.
9
Matteya Ruiz
30-08.25
Foothill (Palo Cedro)
4.
11
Jacey Cornell
30-04.75
Chico
5.
9
Sabrina Sutter
29-11.50
Shasta
6.
10
Shalene Cobb
29-09.50
Foothill (Palo Cedro)
7.
11
Klara Zivkovic
28-06.00
Pleasant Valley
12
Shannon Milliken
SCR
Pleasant Valley
Triple Jump
Junior Varsity
- Finals
x
1.
9
Erin Milliken
32-00.50
Pleasant Valley
2.
9
Ashley Friend
29-06.00
Pleasant Valley
3.
10
Mazie St. Cin
29-02.00
Chico
4.
9
Alexis Zeigler
28-01.00
Enterprise
5.
10
Keegan Kingsbury
27-10.00
Shasta
6.
10
Grace Woods
26-10.25
Shasta
7.
9
Cassidy Williams
25-02.50
Foothill (Palo Cedro)
8.
10
Ruby Murr
24-04.00
Foothill (Palo Cedro)
Hashtags
#california
#cif-ns
#division-1
#championships
#northern-section
0 shares:
California CIF NS Division 1 Championships - Northern Section
,
DyeStat.com
,
DyeStatCAL.com
,
Shane
view all
0
likes:
0
comment(s)
History for California CIF NS Division 1 Championships - Northern Section
Year
Results
Videos
News
Photos
Blogs
2016
1
1
2014
1
2
2013
1
1
2012
1
1
2010
1
1
Show 2 more
Hashtags
#california
#cif-ns
#division-1
#championships
#northern-section
+PLUS highlights
+PLUS coverage
Live Events
Get +PLUS!